Mani padomi skaistākām kāzu fotogrāfijām

 

Mani padomi skaistākām kāzu fotogrāfijām

        Šis raksts ir domāts vairāk kā izglītojošs materiāls tiem pāriem, kuru lielā diena vēl ir tikai priekšā. Vēlos aprakstīt dažas nianses un dalīties ar ieteikumiem, kuri radušies no pieredzes bildējot vairāk kā divi simts kāzas. Šis raksts nav prasības vai vēlmes, bet gluži vienkārši padomi, kurus es varu jums sniegt, lai jūs varētu labāk sagatavoties un jūsu kāzu bildes tiktu padarītas vēl skaistākas, estētiskākas un jūs sagaidītu no fotogrāfijām vēl vairāk kā esat iztēlojušies.

1// Pucēšanās vieta


      Gatavošanās posmu būtu vēlams veikt nevis, jūsuprāt, skaistākajā istabā, bet gan istabā, kurā ieplūst visvairāk dabīgais apgaismojums (no logiem), jo gaisma, kura nāk no loga ir kvalitatīvākā iespējamā dabīgā gaisma. Tapēc citā telpā, kura jūsuprāt ir skaistāka, (bet ar maz dabīgo apgaismojumu) ar zibspuldzi vai istabas spuldzēm nevarēs dabūt tādu noskaņu kā no dabīgās gaismas. Visbiežāk labākā pucēšanās vieta ir viesistaba, jo ir visplašākā un ar visvairāk logiem.
     Svarīgi ir arī pirms pucēšanās mēģināt ievērot zināmu kārtību istabā, lai bilžu fonā nerēgotos nevajadzīgi elementi, kā: drēbes, dvieļi, maisi, utt. Itsevišķi tas attiecas uz košām lietām. Bieži vien kāzu stresiņā no rīta par šo tiek piemirsts – bet bildēs ir redzams viss. Tāpat, ja pucešanās istabā, pastavīgā režīmā vienmēr ir atradušās kādas košas sadzīves mantas (bērnu rotaļlietas, hula-hoop riņķi, u.c. košas mantas), tad tās kāzu dienā var eksportēt uz kādu pieliekamo vai citu istabu. Bieži vien ierodoties vietā, kur pucējas līgava vai līgavainis man nākas lūgt pārkārtot dažas mantas, kuras varētu būt vai ir pārāk uzkrītošas bilžu fonā un tas, protams, aizņem papildus laiku. Tāpēc šis var būt kā mazs mājas darbs jau iepriekšējās dienās. Mans ieteikums būtu uz pucēšanos daļu norīkot kādu cilvēku, kurš ir atbildīgs par istabas kārtību pucēšanās laikā, lai par to nebūtu jāraizējas līgavai.

2// Viesu nams

       Es apzinos, ka lielākā daļa klientu pirms rezervē fotogrāfu ir jau rezervējuši viesu namu un, ka nebūtu īsti korekti ietekmēt šo lēmumu, bet no bilžu viedokļa prioritāri viskaistākās bildes būs tur, kur ir gaišas sienas un griesti, kā arī plašums. Ne pārāk labs variants no foto viedokļa ir guļbūves ar tumšiem griestiem un sienām. Visliktākais variants – guļbūve un šaura vieta, jo tad arī nav iespējams pa sāniem novietot arējā apgaismojuma statīvus. Labam fotogrāfam jāmāk reaģēt un dot labu rezultātu jebkuros apstākļos un to arī garantēju, bet tomēr labāki rezultāti būs tieši pirmajā variantā. Tāpat svarīgi ir tas kā konkrētā telpa ir izgaismota. Ir bijis tā, ka pat tumša guļbūves telpa ir izgaismota ar dažādām lampu virtenēm, kas dod gan vajadzīgo kvalitāti gan nepieciešamo gaismas daudzumu.

3// Vienots kāzu tonis

      Ja aplūkojam, piemēram, bildes no amerikāņu kāzām, bieži vien tās sķiet estātiskākas un baudāmākas. Kāpēc ? Tāpēc, ka tiek noteikta konkrēta krāsu vai toņu palate konkrētajām kāzām, kurus cenšas ievērot tuvinieki un pārējie viesi. Krāsu palete neattiecas tikai uz apģērbū, bet gan arī uz dekorācijām, ielūgumiem  dāvinātajiem ziediem un kopējo vizuālo identitāti. Mūsu smadzenes uztver vieglāk tās bildes, kur nav dažādas krāsu pārpilnības un toņi ir saskaņoti. Ievorojot kopēju krāsu paleti jūsu bildes būs harmonijā viena ar otru. Par šo var iepriekš vienoties jau kāzu gatavošanās posmā vai pievērst tam uzmanību kāzu ielūgumos.

4// Ērti maiņas apavi līgavai

ieteikumi-kazam-foto_0003
Vislabākais laiks apavu maiņai ir pēc ceremonijas – dodoties izbraucienā vai fotosesijā. Jūs noteikti novērtēsiet ērtāku apavu priekšrocības. Jo jāatceras, ka diena ir gara un vakarā vēl gaida danči. Un par cik pārsvarā visas kāzu kleitas ir garumā, kas nosedz kājas, tad maiņas apavu esamība pārsvarā bildēs nebūs manāma. Pie tam fotosesijas laikā visbiežāk nākas pārvietoties pa vietām, kur ir mīkstāka zeme un papēžu esamība būtiski apgrūtina pārvietošanās procesu.

5// Izglītoti kāzu viesi

misēklis
       Mūsdienās fotoaparāts ir līdzi katram. Vai nu tā ir profesionāla fototehnika vai arī mobilais telefons, bet gandrīz katrās kāzās man paralēli darbojas kāds asistents no kāzu viesu vidus. Man nav absolūti nekas pret viesiem, kuri arī fotografē, tiklīdz tie būtiski netraucē manu darbu. Manā pieredzē ir vairāki brīnišķīgi momenti ar jauno pāri, kur kāds no viesiem ar savu fotoaparātu ir pabojājis visu kadra romantiku ar savu klātesamību fonā. Es neesmu no tiem fotogrāfiem, kurš aizrāda viesiem, kā uzvesties, lai nebojātu svētku noskaņu. Šajā gadījumā cietēji būs jaunais pāris. Tapēc no šīs situācijas var mēģināt izvairīties iepriekš viesus izglītojot. Piemēram, jaunais pāris var mēģināt pirms kāzām atgādināt (piemēram – ielūgumā), ka ir algots profesionāls fotogrāfs un, ka tie var droši izbaudīt “viesa” statusu ! :) Vai, ja tie fotografē, lai cenšas ievērot elementāru fotogrāfa darba kodeksu un solidaritāti, lai es varētu jums nodot pēc iespējas kvalitatīvāku produktu. 

6// Kopbilde

kopbilde-paraugs

       To cik laba izdosies kopbilde ietekmē trīs faktori: viesu skaits, paaugstinājums (vai ir pieejams) un laika apstākļi (saulains vai mākoņains). Parasti laiks, kad tiek veikta kopbilde ir pēc ceremonijas, pa dienas vidu. Vasarā šajā laikā saule ir tās augstākajā punktā, kas nav tik labi priekš fotografēšanās. Stipra dienas saule rada lielu kontrastu cilvēku sejās, kur āda ir pārgaismota, bet zem acīm un deguna iezīmējas stipras ēnas, acis- sažmiegtas vai arī ciet. Bieži vien, ja gribas kopbildi tieši pie baznīcas, saule būs ne no tā vēlamā leņķa. Tapēc mans ierosinājums parasti ir veikt kopbildi ēnainākā vietā ( ja tāda ir ) nevis tieši pie baznīcas durvīm. Izņēmums ir, ja ir mākoņaina diena, tad šī vairs nav problēma.

       Ja kopbildē cilvēku ir vairāk par 30, tad vienā plaknē bez paaugstinājuma tos ir grūti satilpināt tā, lai visu sejas būtu veiksmīgi redzamas. Tāpec bieži vien lūkojos pēc vietas, kura ir ar slīpumu vai arī pats varu atrast punktu, kur bildēju no augšas. Lielā mērā populārākās baznīcās man jau ir zināmi scenāriji, kur un kādos apstākļos ir iespējams veikt kopbildi, bet, ja gadās kāda jauna ceremonijas vieta, tad pirms ceremonijas es parasti veicu izpēti ap baznīcu, kur varētu būt potenciālā kopbildes vieta.

7// DJ gaismas

dj-gaismas

       Kā fotogrāfs respektēju jebkura kāzās iesaistītā cilvēka darbu un apzinos, ka arī DJ vēlas tikai labāk paveikt savu darbu, bet ir izņēmumi, kad DJ gaismas ir liela sāpe no foto viedokļa attiecībā uz vakara daļu. Krāsainās gaismas izmanto liela daļa Dj, bet pārgaismo tikai daži un tad sākas problēmas, jo deju bildēs jaunā pāra un viesu sejas ir dažādās varavīksnes krāsās, ko pat foto apstrādē nevar labot. Tapēc, ja deju plača bildes jums ir svarīgas, tad pirms algojat DJ apvaicājaties, cik ļoti tiem patīk aizrauties ar lāzeršoviem un vai to nav iespējams paveikt zemākā intensitātē. No pieredzes ir bijis gadījums, kad ikdienā baltā telpā ir salikti četri lieli sarkani prožektori (attēlā), radot istabu pilnīgi sarkanu, un, protams, neizbēgami sarkanas bija arī jaunā pāra sejas dejas laikā. Kā risinājums ir lielāko daļu bildes pārstrādāt uz melnbaltām.

7// Uzticēties

      Tomēr pati būtiskākā no visam iepriekš minetajām lietām ir gluži vienkārši uzticēties jūsu kāzu fotogrāfam, pēc iespējas mazāk satraukties par niansēm un izbaudīt to vienu vienīgo un vienreizējo dienu ! :)